Borostyán

Jegyek: Nyilas, Oroszlán, Bak, Skorpió, Szűz, Vízöntő, Ikrek,
Kínai csillagjegyek: Ló, Majom, Kakas, Disznó, Patkány, Bivaly, Tigris
Elem: levegő
KRISTÁLYSZERKEZET: amorf
MOHS-KEMÉNYSÉG: 2-2,5
FAJSÚLYA: 1-1,1
SAJÁTOSSÁGAI:
A borostyán az idők során megkövesedett gyanta. Zárványaiban apró levelek, bogarak, ágacskák is találhatóak.
ALKALMAZÁSA:
Viseljük ékszerként huzamosabb ideig, a csuklón vagy a torkon. Használhatjuk marokkőként és készíthetünk elixírt belőle.
Lelőhelyek
Dominikai Köztársaság,Burma,Nagy-Británia, Németország,Olaszország,Oroszország,Románia,Szicília
Tulajdonságai
Nincs kristályos szerkezete, amorf, és tömjénillat kibocsájtása közben ég el, ebből származik a mai neve, amely égő követ jelent. A görög mitológiában a következő legenda maradt fenn róla:
Ë?A Napisten, Helion fia, Phaeton kérte apját, ahogy a tűzlovakkal fogatot kihajthassa. Helion megengedte, de Phaeton nem tudta kezelni a szilaj állatokat. Így a napszekér túl közel került a földhöz és lángokba borította azt. Zeus villámokat küldött haragjában Phaeton ellen, akinek a teste egy sziklán szétzúzódott. A Napisten lányainak, a Heliádéknak oly sok bánatot okozott ez a szomorú haláleset, hogy az istenek részvétet éreztek irántuk, ezért őket lucfenyővé változtatták. Azóta csepeg a fákból az aranylóan fénylő gyanta.
Fajtái:
Sok változatban és különböző elnevezéssel ismernek borostyánokat. Ezek közül a legjelentősebbek:
- balti borostyán vagy szukcinit:
- A legismertebb és az egyik leggyakoribb változat, főleg a Baltikumból származik. Európai legjelentősebb előfordulása Lengyelországban a Balti-tenger partvidékén, mintegy 300 km² területen van. Itt találták 1803-ban az eddigi legnagyobb példányt, ami 7,5 kg súlyú és a berlini múzeum gyűjteményében van.
- dominikai borostyán:
- A balti borostyánkő mellett ez a legjelentősebb, mind mennyiségét, mind minőségét, és leginkább változatos színvilágát tekintve. A Dominikai Köztársaságban található miocénkori rétegekből ismert.
További változatok:
- ajkait: S
- birmit
- gedanit:
- Gdańsk vidékén a keleti-tengeri borostyánokkal együtt található, különleges borostyánváltozat, amely nagyon szívós, borsárga, átlátszatlan fajta és golyókká alakítva nyakláncnak dolgozzák fel. Oroszországban Szibériaterületén több helyen vannak jelentős előfordulások. Nagyobb előfordulások vannak Lettországban, Litvániában, Ukrajnában és Spanyolországban.
- glesszit
- goitschit
- kopalnit
- krantzit
- rosthornit
- rumenit:
- Lényegesen kevesebb borostyánkősavat és oxigént tartalmaz ezért sokkal keményebb, mint a baltikumi változat. Színe barnássárga barna vagy tűzpiros de találtak vörös és fekete példányokat is. A Keleti-Kárpátokból, a Bodza (Buzău) völgyében a felső oligocéni homokkő és márga rétegek között lencsékből írták le.
- szimetit:
- Olaszországban Szicília területéről ismert változat, nevét a Simeto folyótól kapta.
A Heliádék könnyeiből alakult ki a borostyán.
Az egyiptomiak már Kr.e. 3200-ban amulettként használták, majd hiúzkőnek nevezték, mert a hiúz megkövesedett vizeleteként tartották számon. A római és a görög gazdagok, pompás ékszereket, és edényeket készítetek belőle. Pl. a gombás ételeket borostyánból készült késsel fogyasztották el. A kelyheket arannyal kombinálták és ezek színe azonnal elváltozott, ha mérgező ital került bele. Védelmi kőként is használják, mert elűzi a szellemeket és a démonokat. Az ékszer viselőjének szerencsét és sikert hoz, emberi kapcsolatai harmónikussá válnak.
Már az őskorban is kedvelt anyag volt. Számos nyakék, apró szobor és dísztárgy került elő. Valószínűleg fizettek is vele. Az ókori Egyiptomban, Hellászban és Rómában is széles körben felhasználták. Görög filozófusok már ekkor feltételezték, hogy a borostyánkő fosszilizálódott gyanta, ez azonban csak az újkorban bizonyosodott be. A középkorban a vele való kereskedelem elsorvadt, az abszolutizmus korában viszont az arisztokrácia a fényűzés egyik szimbólumának tekintette. Halászata ekkor indult meg, a 19. században már a földben is kutattak borostyánkő után. Egyik monumentális műkincs a borostyánkőszoba volt, ami a második világháború alatt eltűnt. Napjainkban felhasználása kisebb méreteket ölt.
Gyógyhatása
A nyaklánc hordása főleg azoknak ajánlott akiknek érzékeny a torkuk, gyakran van mandulagyulladásuk, sokat köhögnek, asztmások. A légutakra jótékonyan fejti hatását, pl. pszeudokrupp, krónikus hörghurot, szamárköhögés, különböző tüdőbetegségek. Igen hasznos hányinger, de ajánlott epeproblémák és sárgaság ellen, erősítőleg hat a hólyagra, a májra, a vesére, az epére, fokozza az anyagcserét. A régi időkben ajánlották porrá törve és mézzel összekeverve, különböző gyomor és bél panaszokra. Erőteljes gyógyító, tisztító és elősegíti a szövetek új életre keltését, tisztítja a csakrákat*.
Mentálisan serkenti az elmét, csökkenti a depresszió lehetőségét, előmozdítja a pozitív gondolkodást. Az Arabok, száraz, hideg kőnek tartották, szerintük erősíti a szívet, minden vérfolyást megszüntet. Csillapítja a fülfájást, régen a süketséget orvosolták vele. A borostyánt használhatjuk különböző bőrbetegségeknél, pl. ekcéma, bőrkiütések, afta, furunkulosok, a fejbőr korpásodására.
A kisgyerekek fogzásakor hasznos segítséget nyújt, enyhíti az ezzel járó fájdalmat. Elixírként kitünően használhatjuk sebgyógyításra, mert természetes antibiotikum. Enyhíti a reumatikus panaszokat, a lumbágó és csípőízületi- ízületi gyulladásokat. Megszünteti a stressz okozta fejfájást és a migrént
Spirituális hatása:
A Nap energiáit közvetíti az emberek felé. Indiában a szent emberek jókora borostyán darabokat hordanak a nyakukban, hogy ezzel bizonyítsák lelki egyensúlyokat. Öntudatra ébreszt, elűzi az aggodalmat, félelmünket, enyhíti a depressziót. Az élet sikerének titkát hordozza, a letűnt korok növény és állati maradványait zárja magába. Bár ezek a fajok kihaltak, de az élet nem halhat meg soha, mint ahogy Te is élsz és élni fogsz.
Elnyeli a negatív energiákat és átalakítja pozitív energiákká, amelyek serkentik a szervezet öngyógyítását, és a mindennapi énünket összekapcsolja a magasabb rendű spirituális valósággal. A borostyánkő stabilitást hoz az életbe, de ösztönöz is azzal, hogy hajtóerőt biztosit a terveink eléréséhez. Serkenti az elmét, előmozdítja a pozitív gondolkodásmódot és a kreatív önkifejezést. Egyensúlyt teremt, türelmessé tesz, bátorítja a döntések meghozatalát, jótékonyan hat az emlékezetre, békességet teremt bennünk, e